III RP. Kulisy systemu

Jak działa system społeczny, w którym żyjemy? Kto decyduje o jego kształcie? Jesteśmy tylko jego ofiarami, czy także współtwórcami? Czy stać nas na przenikliwą diagnozę, która sięga istoty rzeczy? Czy tajne służby są przereklamowane, czy może na tyle potężne, by sterować całym systemem? Dzięki jakim instrumentom służby kreują tych, którzy odnoszą sukces, a eliminują innych? Jak media stabilizują system III RP? Jakie tytuły przejęły na tym polu zadania wykonywane dotąd przez słabnącą „Gazetę Wyborczą”? A zewnętrzne stabilizatory III RP? Do jakiego stopnia Donald Tusk jest klientem Angeli Merkel? Na ile trwa w śmiertelnym uścisku z Władimirem Putinem?
SPIS TRESCI

Opisać Polskę w jednej tylko książce

Rozdział 1. Czego nie wiemy o nas samych
Rozdział 2. Polska w pułapce
Rozdział 3. Media bez lustra
Rozdział 4. Narodowy problem diagnostyczny
Rozdział 5. Znaleźć pana, zostać klientem
Rozdział 6. Merkel i Putin, czyli stabilizatory
Rozdział 7. Polak – cwany konsument?
Rozdział 8. Tajne, ale nie wszechmocne
Rozdział 9. Postkomuna służb i „arystokraci” III RP
Rozdział 10. Wybić system z chorej równowagi
Rozdział 11. Ostatnie bariery systemu?

Aneks: Minimum patriotyczne
Przypisy końcowe
Indeks nazwisk

AUTORZY

Andrzej Zybertowicz

– jest profesorem socjologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
Zastanawia się, na ile za pomocą nauk społecznych można skontaktować się zrzeczywistością (to jego motto na Twitterze). Badając zjawiska zakulisowe, jedną nogą znalazł się w polityce: był doradcą Komisji Weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, doradcą do spraw bezpieczeństwa państwa najpierw premiera Jarosława Kaczyńskiego, a potem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Poza dydaktyką i pracą badawczą uprawia publicystykę. Do jej owoców należą książki z ostrzem politycznym: „W uścisku tajnych służb. Upadek komunizmu i układ postnomenklaturowy” (1993) oraz „Pociąg do Polski. Polska do pociągu” (2011).

Joanna Lichocka

– to znana dziennikarka i publicystka związana wcześniej m.in. z „Tygodnikiem Solidarność”, Polsatem, Telewizją Puls, TVP, „Życiem”, „Dziennikiem”, „Rzeczpospolitą” i „Newsweekiem”. Dziś jest zastępcą redaktora naczelnego w„Gazecie Polskiej Codziennie”, publicystką „Gazety Polskiej” oraz Telewizji Republika. Jest autorką i współautorką głośnych filmów: „Mgła”, „Pogarda”, „Przebudzenie” i „Prezydent”. W 2012 roku laureatka Głównej Nagrody Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

III RP. Kulisy systemu, Wydawnictwo Słowo i Myśl: Warszawa 2013.